Весняна підготовка земельної ділянки є одним з ключових етапів фермерського циклу та дозволяє створити комфортні умови для посіву та проростання с/г культур. Правильна культивація, коткування та боронування змінює структуру грунту, робить його більш пухким та зернистим, що дозволяє закрити вологу, підвищити ефективність проростання насіння та забезпечити циркуляцію повітря для рівномірного прогрівну верхнього шару грунту. Під час передпосівної підготовки важливо чітко дотримуватись вибраної технології.

Основні завдання та стадії весняної обробки

Передпосівна підготовка грунту починається після танення снігу та досягнення оптимального рівня вологості, при якому шматки землі легко дрібняться, не налипаючи на знаряддя обробки. Цей стан називається фізичною стиглістю і саме за його наявності можливо досягти найкращого результату при відносно невеликих зусиллях.

Правильно виконана весняна підготовка дозволяє вирішити одразу кілька завдань:

 • Вирівнювання посівного ложа для ефективного використання сівалки;
 • Внесення мінеральних добрив;
 • Закриття вологи в грунті;
 • Розпушування верхнього шару на потрібну глибину;
 • Знищення перших сходів бур'янів;
 • Подрібнення рослинних залишків та їх заробка.

Варто враховувати, що для ефективного досягнутого стану грунту та всіх пов'язаних з цим переваг потрібно максимально скоротити перерву між підготовкою грунту та внесенням насіння. Навесні підготовка ділянки передбачає наступні стадії:

 • Культивація і коткування - культивація дозволяє очистити верхній шар грунту від паростків бур'янів, а також розпушує його структуру до глибини посіву. Коткування ж проводиться після внесення дрібного насіння, щоб забезпечити рівномірну глибину і терміни проростання.
 • Боронування - грунт боронується для закриття вологи і найважливіше тут - правильно вибрати час. Передчасне боронування мокрої землі сформує кірку, а надто пізнє дасть зворотній ефект - швидку втрату вологи.
 • Внесення добрив - зазвичай добрива вносяться одночасно з насінням через комбіновані агрегати. Вчасно внесене добриво надасть культурі запас речовин для росту і розвитку.

Технології та агрегати для весняної обробки ґрунту

Робота дискової борони

Робота дискової борони

На даний момент існує кілька розповсюджених технологій обробки землі. Щоб обрати найбільш ефективну потрібно враховувати склад та структуру грунтів, кліматичні умови, а також наявність техніки та можливість її придбати. При весняній обробці можна використовувати:

 • Традиційну технологію - оранка поля з та поворотом верхніх пластів, для якої використовується плуг. При цьому рештки рослин переміщуються під верхнім шаром, а в структурі створюються умови для розподілу вологи. Традиційна технологія дозволяє вносити порівняно велику кількість добрив, а також хімічних захисних речовин. Найкраще для таких робіт підходять полицеві агрегати з обмеженим тиском на грунт. Зазвичай використовуються комбіновані агрегати, які дозволяють проводити кілька операцій за прохід.

Однак традиційна обробка не підходить для ділянок вразливих до ерозії та посух і формує щільну грунтову підошву, яка блокує проникнення вологи в нижні шари. Крім того мінералізується гумус, що з часом призводить до деградації грунтів та падіння врожайності.

 • No-till - при No-till насіння вноситься прямо в необроблений грунт за допомогою спеціальної сівалки. Це найбільш економна технологія, яка не потребує застосування важкої техніки та великої кількості проходів. No-till також забезпечує захист грунту від ерозії та перегрівання і створює умови для накопичення вологи за рахунок шару рослинних залишків.

Серед мінусів “нульової” обробки - менше можливостей контролю за бур'янами, підвищення ризику хвороб та знищення культури шкідниками, які зимують у рештках рослин. Для захисту врожаю потрібно використовувати дорогі хімікати.

 • Mini-till - передбачає поверхневу обробку дисковими робочими органами та перемішування рослинних залишків з подальшою заробкою в грунт. Верхній шар землі при цьому акумулює гумус та органічні речовини, зберігаючи природну структуру з хорошою циркуляцією води та повітря. Мінімальна обробка рекомендована для застосування в посушливих регіонах, крім того вона дозволяє економити на ресурсах.

Зазвичай для Mini-till використовуються комбіновані агрегати з широким захватом, які дозволяють проводити одночасно кілька операцій. Важливо не проводити обробку з допомогую важкої техніки, яка ущільнить структуру верхнього шару і унеможливить внесення насіння стандартними сівалками.

 • Strip-till - обробка поля здійснюється смугами при збиранні попереднього урожаю. Насіння вноситься на оброблені смуги навесні чи з осені, де для нього після руйнування надто щільних шарів створюються оптимальні умови. Стрічкова обробка дозволяє сіяти культури навіть на ділянках з надлишковою вологою та великою кількістю органічних відходів.

Оброблені міжряддя підходять для стрічкового внесення добрива та ефективно акумулюють вологу, тому така технологія найбільш оптимальна для малородючих грунтів, для яких неможлива глибока обробка. Попередньо перед Strip-till потрібно вирівняти поверхню поля та забезпечити рівномірну кислотність грунту. Крім того для обробки використовується потужна спецтехніка.

Схеми весняної обробки землі

Весняна підготовка включає в себе кілька операції та видів робіт, необхідних для створення найбільш оптимальних умов для рослин. Такі операції поєднуються у схеми обробки. Схема може складатись з:

 1. Основного обробітку - проводиться з осені і забезпечує кардинальну зміну структури грунту для досягнення потрібного ефекту;
 2. Передпосівної підготовки - здійснюється з весни, перед внесенням насіннєвого матеріалу на ділянку;
 3. Післяпосівного обробітку - одразу ж після внесення насіння.

Ротаційна борона працює після внесення насіння по перших сходах

Ротаційна борона працює після внесення насіння по перших сходах

Високоефективною вважається зяблева обробка, яка дозволяє очистити ділянку, акумулювати вологу та створити оптимальні умови для посіву ранніх та пізніх культур. Глибока зяблева обробка допомагає позбавитись від шкідників, збудників хвороб та знищити буряни, знижуючи навантаження на агрегати.

Основні помилки при весняній обробці грунту

Щоб збільшити врожайність та оптимізувати процес обробки важливо дотримуватись головних технологічних правил. Правильна обробка забезпечує внесення насіння в достатнього зволожений пласт грунту і попереджує уповільнення сходів та нерівномірне проростання. Крім того дотримання правил обробки сформує структуру з ефективною циркуляцією повітря та не допустить формування кірки, яка теж негативно відобразиться на розвитку культури. Саме тому при весняній підготовці важливо не допускати:

 • Обробки землі важкими агрегатами та технікою - до прикладу, важка дискова борона вириває з поверхні великі шматки грунту, через що земля швидко пересихає та втрачає поживні речовини. Використовувати її замість плуга можна тільки восени і тільки з подальшим прикатуванням ділянки. При правильному застосуванні дискова борона може забезпечити чудову посівну основу для ярих.
 • Надмірно численних проходів - малий робочий захват змушує витрачати на обробку більше часу, ресурсів та провокує швидке зношування техніки. Підвищити ефективність робіт може використання легких агрегатів та відмова від глибокої обробки на середню чи поверхневу.
 • Запізнілої осінньої обробки - якщо не обробити ділянку після осіннього збирання урожаю та не прибрати рослинні залишки земля швидко заростає бур'янами після внесення насіння навесні. Відмова від осінньої обробки допускається, якщо посівна проводиться із застосуванням сівалок прямого внесення.

Читайте нас в Телеграмм