Наприкінці жовтня за участю Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Торгово-промислової палати, представників аграрних асоціацій та інших учасників ринку було підготовлено меморандум щодо врегулювання питання виконання зобов’язань фермерів по форвардних контрактах.

Проте, трейдери агресивно відреагували на документ, різко розкритикувавши будь-які спроби держави втрутитись у економічні та легальні відносини між учасниками ринку. За словами трейдера Івана Мірошниченка (народний депутат VIII скликання), подібна практика заведе відносини між покупцями та виробниками у глухий кут. Якщо виконати умови списання заборгованостей, то надалі світові трейдери занесуть українських виробників у списки ненадійних, і цей статус відобразиться на ціні українського продукту вимогою значних знижок через непевність поставки товару.

Пан Мірошниченко зазначає, що коли мова йде про реальну фізичну неможливість виконати поставку, як правило довготривалі стосунки між покупцями та виробниками дозволяють напрацювати компромісне рішення: відтермінування зобов’язань та реструктуризації зобов’язань. Просте багато хто з фермерів хоче використати кон’юнктуру ринку, щоб просто продати на споті набагато дорожче, ніж обумовлено форвардним контрактом. І такі випадки не поодинокі – втрати врожаю далеко не у всіх господарствах є критичними.

Також трейдери пов’язують існуючу ситуацію з недалекоглядністю фермерів. Декілька років поспіль врожай був високим і ціни – прибутковими для виробників. Кошти запускалися в обіг або для придбання нових дорогих засобів виробництва. Але майже ніхто з них не створював якихось резервних фондів для керування ризиками, що дозволили б компенсувати втрати, яких аграрії зазнали цього року.

У свою чергу прибічники пом’якшення санкцій для виробників, зокрема нардеп Андрій Богданець, вказують на монопольний характер ринку закупівлі та експорту зернових. З цього приводу він підготував звернення до АМКУ з метою перевірки фактів та відновлення балансу на рику та зменшення тиску по відношенню до агровиробників збоку трейдерів. Також парламентарій пропонує впровадити державний контроль мінімальних цін на агропродукцію. Щодо цієї ініціативи трейдери також виступають категорично проти, наводячи приклади інших крайн, зокрема Аргентини, де державне регулювання негативно відобразилося на стані аграрної галузі. Експортери наголошують, що єдиний прийнятний спосіб втручання держави для врегулювання проблеми – це адресна допомога постраждалим фермерам у вигляді дотацій або компенсацій втраченого врожаю. Усі інші питання мають вирішуватись виключно в легальній площині підписаних контрактів та двосторонніх перемовинах.


Читайте нас в Телеграмм