Культура не є лідером в переліку сільгосппродукції, що експортується, проте тенденція зростання об’ємів продукції, що поступає на зовнішні ринки, є тривожною для виробників олії в Україні.

За підсумком десяти місяців поточного року експортовано 115,2 тис тон насіння. Це більш, ніж у півтора рази більше, ніж 2019 року. Більш того, якщо у минулому левова частка експортованого об’єму припадала на період до жнив – реалізовувалася продукція минулого сезону, - то в цьому році значну частину (дві третини) загального показника склали продажі нового врожаю у вересні-жовтні. Такі обставини пов’язують із високою ціною на врожай поточного року, що спонукало виробників не зберігати, а одразу продавати товар.

Вперше за останні роки експорт насіння соняшника з України перевищує 100 тис тон. Більш того, експерти оцінюють потенціал ринку до кінця року у 200 тисяч. Основним зовнішним ринком для українського соняшнику є країни Європейського союзу (більше 100 тис тон). Зважаючи на це, профільна асоціація виробників олії Укроліяпром наголошує на необхідності впровадження в Україною в дію заходів для зменшення темпів експорту за допомогою інструментів, передбачених в Угоді про асоціацію з ЄС. Документ дозволяє використання спеціальних механізмів щодо обмеження експорту певних різновидів товарів, що потребують сплати мита.

Лідерами з обсягу експорту серед сільськогосподарських культур у сезоні 2020/2021 є пшениця та кукурудза – 11 та 3,18 млн тон відповідно. Проте показники відчутно (10% та 38% відповідно) поступаються минулорічним.


Читайте нас в Телеграмм


Yii::$app->request->get('id'), 'className' => Yii::$app->controller->id])?>