В комітеті ВРУ відзначили, що за останній рік соняшникова олія рекордно подорожчала. Порівняльний аналіз цін в Румунії, Польщі та Франції показує, що в середньому в країнах ЄС цей продукт майже на третину дешевший ніж в Україні. Держстат вказує, що в січні-жовтні 2021-го ціна на соняшникову олію на 61% вища ніж за аналогічний період минулого року.

Так, середня ціна 1 літру олії у супермаркетах Польщі, Румунії та Франції у перерахунку на гривні складає 46,40 грн, 48,15 грн та 59,25 грн відповідно. Тоді як, за оцінками Комітету ВР з економічного розвитку, в Україні з середини 2020-го вартість соняшникової олії виросла з 34 до 63 гривень за літр.

Головним аргументом здорожчання є ріст цін на міжнародному ринку. Не дивлячись на те, що Україна - найбільший виробник та експортер соняшникової олії в світі, внутрішні споживачі не отримують від цього жодних переваг.

Серед інших причин підняття ціни учасники комітету відзначають подорожчання сировини - вартість соняшникового насіння складає понад 80% собівартості виробництва олії. При цьому спостерігаються можливі ознаки монополії на ринку - 5 виробників контролюють три чверті всього ринку соняшникової олії. Хоча говорити про монополію поки рано, оскільки навіть найбільші виробники активно конкурують між собою.


Читайте нас в Телеграмм