За результатами 2020-21 маркетингового року виручка від експорту грецького горіху (як очищеного, так і в шкаралупі) знизилась на 20% і зупинилась на рівні 98,6 млн доларів. При цьому грецький горіх є одним з основних продуктів плодоовочевої групи експортних поставок, а більшу частину виручки від продажу дає саме очищене ядро горіха.

В структурному розрізі зниження експорту відбулось наступним чином:

  • на 28,3% скоротились поставки ядра - майже до 26 тисяч тонн;
  • на 57,7% скоротились поставки неочищених горіхів - до 8,8 тисяч тонн;

При цьому найбільше скоротився експорт до Туреччини (77% та 69% ядер та неочищених горіхів відповідно), що пов'язано з ростом імпортного мита на цей продукт до 15%, незалежно від країни походження. Крім того уряд встановив мінімальні ціни для розрахунку бази оподаткування - 3,5 тис. доларів за тонну неочищеного горіха та 6,6 тис. доларів за тонну ядра. Варто зазначити, що на Туреччину приходилось 25% від всього експорту ядер та 60% від експорту неочищеного продукту.

Однак скорочення турецького експорту поступово компенсується за рахунок нарощування поставок до країн ЄС - Франції, Румунії, Угорщини, Нідерландів, Німеччини. Ріст цін на горіхи в цих країнах дозволив знизити можливі втрати експортної виручки, викликаної зниженням обсягів. В цьому сезоні за прогнозами експертів ціни на горіх можуть ще більше зрости у зв'язку зі скороченням поставок грецьких горіхів із Каліфорнії (штат експортував на 47% менше ядер та на 16% менше неочищених горіхів в порівнянні з попереднім сезоном).

Підвищення попиту в європейських країнах, та зниження обсягів експорту зі США через брак контейнерів та несприятливі погодні умови при збиранні врожаю може створити всі умови для нарощування Українського експорту якісних сортових горіхів, які можуть конкурувати з американськими. Не виключено, що в наступному сезоні експортна виручка складе 100 млн доларів.


Читайте нас в Телеграмм